Ko su frilenseri

Bez autora
Mar 13 2013

Prema zaradi koju u Srbiji ostvaruju frilenseri - osobe koji rade po kompanijama, a nisu u njima zaposlene, Srbija je 12. u svetu, a 5. u Evropi. Kroz njihove bankovne račune prođe oko tri miliona dolara, a najčešće je reč o veoma stručnim mladim ljudima, koji preko interneta rade poslove za strane kompanije. Stručna osoba koja ne trpi standardno radno vreme, voli da radi od kuće, bira poslove, najbliži je opis modernog frilens radnika. Ipak, ne može svako da postavi ovakve zahteve poslodavcu. Među frilenserima najviše je programera, dizajnera i drugih IT stručnjaka, a najčešći poslodavci su strane kompanije. Potencijalom srpskih frilensera bave se i strane agencije. Srbija je dvanaesta po zaradama u svetu kada su u pitanju frilens poslovi. Veruje se da je to zbog toga što naši radnici rade dobro i kvalitetno, modernih su shvatanja i dobro govore engleski.

Ko su frilenseriStručna osoba koja ne trpi standardno radno vreme, voli da radi od kuće, bira poslove, najbliži je opis modernog frilens radnika. Ipak, ne može svako da postavi ovakve zahteve poslodavcu. Među frilenserima najviše je programera, dizajnera i drugih IT stručnjaka, a najčešći poslodavci su strane kompanije.

Prema zaradi koju u Srbiji ostvaruju frilenseri - osobe koji rade po kompanijama, a nisu u njima zaposlene, Srbija je 12. u svetu, a 5. u Evropi. Kroz njihove bankovne račune prođe oko tri miliona dolara, a najčešće je reč o veoma stručnim mladim ljudima, koji preko interneta rade poslove za strane kompanije.

Stručna osoba koja ne trpi standardno radno vreme, voli da radi od kuće, bira poslove, najbliži je opis modernog frilens radnika. Ipak, ne može svako da postavi ovakve zahteve poslodavcu. Među frilenserima najviše je programera, dizajnera i drugih IT stručnjaka, a najčešći poslodavci su strane kompanije.

"Ja biram klijente, biram poslove biram kad ću da radim, koliko ću da radim i da li ću uopšte da radim", kaže Nikola Đokić, internet programer.

Nikola Marković, grafički dizajner kaže da se upoznajete sa različitim ljudima, posebno sa klijentima koji dolaze iz nekih velikih kompanija, to su ozbiljni poslovi.

"Da bi ovde u Srbiji došao do nekog ozbiljnijeg posla verovatno bi mi trebalo vremena i nekih kontakata koje ovde nemam", kaže Marković.

Potencijalom srpskih frilensera bave se i strane agencije.

"Srbija je dvanaesta po zaradama u svetu kada su u pitanju frilens poslovi. Verujemo da je to zbog toga što vaši radnici rade dobro i kvalitetno, modernih su shvatanja i dobro govore engleski. Mi želimo da iskoristimo taj potencijal i preko naše kompanije nađemo posao za što više ljudi iz Srbije", kaže Šjetil Olsen iz "Elansa".

Iako rade za strance, a novac troše u Srbiji, država frilens radnicima ne poklanja dovoljno pažnje. Srbija nije potpisala konvenciju međunarodne organizacije rada, koja štiti prava tih radnika.

U nacionalnoj službi za zapošljavanje upozoravaju na moguće rizike koje takav način rada nosi - retko koji frilenser sebi uplaćuje radni staž, a da li će dobiti platu, zavisi isključivo od toga da li je izabrao odgovornog poslodavca.

Boško Latković iz Nacionalne služba za zapošljavanje kaže da je rad na daljinu budućnost nekog radnog angažovanja, ne samo u svetu već i u Srbiji.

"Kod nas je to u začetku i svakako ima svojih prednosti velikih, ali ima i mana, a pogotovo onih koji se odnose na socijalnu zaštitu, zaštitu socijalnog osiguranja lica koji se na taj način angažuju", kaže Latković.

Zbog svetske ekonomske krize, frilens rad je u ekspanziji jer znatno smanjuje troškove kompanija. U svetu, samo prošle godine, broj ovakvih radnika uvećao se za 60 odsto u odnosu na 2011. godinu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik